Sdružení Neratov

Sdružení Neratov Kopeček

Kopeček

O nás Kontakty Chráněné dílny Fotografie Lidé Listárna Katalog výrobků
aktuality
Napsali o nás
O sdružení
Sponzoři
Zvláštní nabídka
Orlické hory - originální produkt
Deutsch
Deutsch
produkt

ORLICKÉ HORY – originální produkt®

V regionu Orlických hor a Podorlicka se od roku 2007 označují místní výrobky speciálním logem Orlické hory – originální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ v Orlických horách a Podorlicku.

Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také:

  • dostatečně kvalitní
  • šetrné vůči životnímu prostředí
  • jedinečné ve vztahu k Orlickým horám - vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou

U každého výrobku hodnotí splnění všech těchto kritérií (podrobná kritéria ke stažení zde) nezávislá Certifikační komise, složená z místních výrobců a dalších zástupců regionu.

O značení výrobků se zasloužila  MAS POHODA venkova ve spolupráci s MAS Vyhlídka. Značka se uděluje řemeslným výrobkům, zemědělským a přírodním produktům. Značení místních výrobků je jednou z možností, jak spojit ochranu přírody s hospodařením člověka.
Cílem značení je zviditelnit region Orlických hor a Podorlicka a pomoci zdejším výrobcům. Značka usnadní orientaci zákazníkům – a to jak turistům, kteří si chtějí odvézt skutečně pravý suvenýr z Orlických hor, tak místním obyvatelům, kteří chtějí nákupem podpořit především „své” výrobce. Značení pomůže zamezit výrobcům mimo region ve „zneužívání” názvů a symbolů spojených s Orlickými horami.

Značení bylo zahájeno v květnu 2007, kdy byla značka udělena prvním 8 výrobkům (nebo skupinám výrobků): včelí produkty od Lenky Skalické, rokytnické pečivo z pekařství Marie Kalousové, brašnářské výrobky od Ladislava Hemrlíka, tkalcovské a keramické výrobky z chráněné dílny Sdružení Neratov, biobrikety od Ing. Petra Janovce, mák modrý od firmy LABRIS a biozelenina od firmy Smetana Eko, přírodní ovocné pálenky od firmy Podorlická sodovkárna, vitráže a dekorace tiffany technikou od Marie Hájkové, Ličenský chléb od firmy BEAS, a. s. – Pekárna Lično, Sváteční koláčky od firmy BEAS, a. s. – Pekárna Lično, výrobky košíkářské dílny od Sdružení Neratov, o.s. – kopeček, „Chlenská uzenina“ od ZOPOS Přestavlky a.s., Chlenská tlačenka od ZOPOS Přestavlky a.s., Dřevěné hračky od Karla Jirsy, Lidové kroje a dobové oděvy od Evy Tatouškové (fa Eva – šití a opravy)

zdroj: Domácí výrobky

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Adam a Eva